Muzea watykańskie

Portret użytkownika aborawska

Muzea Watykańskie są największym obecnie zbiorem dzieł sztuki na świecie. W kilkunastu działach znajdą coś interesującego dla siebie miłośnicy sztuki antycznej, archeologii, etnologii czy malarstwa, a nazwiska autorów arcydzieł będących w posiadaniu Muzeów – Rafaela Santi, Leonarda da Vinci czy Caravaggia są znane nawet laikom.

Historia Muzeów Watykańskich

Początki Muzeów są związane z osobą papieża Juliusza II (1503-13), który umieścił kolekcję rzeźb w zwanym obecnie Cortille Octagono, znajdującym się w kompleksie muzealnym. Obecny kształt – czyli zespół różnorodnych muzeów i galerii – zawdzięczamy papieżom Klemensowi XIV i Piusowi  VI, żyjącym w drugiej połowie XVIII wieku. W owych czasach papieże często gromadzili dzieła sztuki w swoich pałacach, by w ten sposób upowszechniać wiedzę o historii i kulturze. Dzieła sztuki antycznej zgromadzone przez tych papieży można oglądać w muzeum nazwanym na ich cześć Pio-Clementino.

Kolekcje muzealne były stopniowo powiększane przez kolejnych papieży. Grzegorz XVI założył w 1837 Muzeum Etruskie ze znaleziskami z wykopalisk w Etrurii. Kilka lat później powstało Muzeum Egipskie, w którym zgromadzone zostały skarby znalezione podczas wykopalisk w Egipcie. Inny często odwiedzany przez turystów obiekt, Muzeum Misyjno-Etnologiczne, zostało założone w 1925 roku przez papieża Piusa XI.

Zwiedzanie Muzeów Watykańskich

Kompleks muzealny jest bardzo obszerny. Długość korytarzy wynosi 7 kilometrów i mówi się, że  trzeba by aż 8 lat, by zwiedzić wszystkie sale i choć przez chwilę przyjrzeć się wszystkim dziełom. Nie należy się jednak tym zrażać, bo w Muzeach zgromadzono największe światowe arcydzieła.

Zwiedzając Muzea, nie można pominąć Pinakoteki. To galeria obrazów, w której znajduje się ponad 460 dzieł. Jest ona podzielona na sale, w których zgromadzono prace poszczególnych malarzy. Wśród nich trzeba wymienić chociażby Rafaela, Caravaggio, Leonarda da Vinci czy Giotta.

W Muzeum Egipskim można obejrzeć przedmioty, które zazwyczaj nie kojarzą się nikomu z tradycją chrześcijańską. Te zbiory są jednak wynikiem zainteresowania Grzegorza XVI Egiptem i jego rolą w historii Zbawienia. Każda z sal muzeum poświęcona jest innemu tematowi. Są to między innymi: hieroglify, zwyczaje pogrzebowe, statuy faraonów, zabytki z Asyrii czy Mezopotamii. Podobny charakter ma Muzeum Etruskie, w którym mieszczą się znaleziska z terenu starożytnej Etrurii (obecne tereny Toskanii). Są to przede wszystkim bogato zdobione przedmioty użytku codziennego: biżuteria, naczynia z IX do I wieku p. n. e.

Interesujący charakter ma Muzeum Misyjno-Etnologiczne. Zbiory tego muzeum to około 100 tysięcy przedmiotów i dzieł sztuki z całego świata. Wystawa jest podzielona na cztery części: Afryka, Azja, Ameryka i Oceania. Przedstawiono tam prehistoryczne przedmioty oraz dzieła sztuki i przedmioty kultu między innymi z Chin, Japonii, Korei, Indii, Indonezji, Persji, Ameryki Łacińskiej.

Zwiedzający Muzea Watykańskie mają również możliwość zobaczenia Stanze, czyli pomieszczeń ozdobionych freskami przez Rafaela Santi, oraz Kaplicy Sykstyńskiej i Pałaców Watykańskich.

Zwiedzając Muzea, nie powinno się pominąć także Muzeum Pio-Clementino oraz Chiaramonti (kolekcje rzeźb antycznych), wystaw gobelinów, ceramik, map czy ksiąg.

Informacje praktyczne

Wycieczki z przewodnikiem rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie. Ceny biletów: 15 euro – bilet normalny, 8 euro – ulgowy. Od niedawna można uniknąć stania w kolejce, rezerwując bilet online na stronie Muzeów: http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do. Dojazd metrem linii A, należy wysiąść na stacji Don Giovanni. Muzea mają specjalną ofertę dla osób niesłyszących i niewidomych.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Muzeum
Godziny otwarcia: 
od poniedziałku do soboty (oprócz świąt) od 9 do 18.