Fontanna di Trevi

Portret użytkownika aborawska
Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to atrakcja turystyczna, której nie omija chyba żadna wycieczka zwiedzająca Rzym. Jest również jednym z ulubionych miejsc samych Rzymian, którzy lubią gromadzić się wieczorami na placu przy fontannie. To miejsce znane z wielu filmów, pełne symboli i obrośnięte legendami.

Historia

 

Fontanna została wybudowana po tym, jak papież Klemens XII w 1732 ogłosił konkurs na przebudowę fontanny, która stała w tym miejscu od 1435 roku. Prace trwały ponad 30 lat, a autor projektu, Niccolo Salvi nie dożył ich zakończenia. Wodotrysk do dziś zasilany jest wodą z akweduktu, który powstał w 19 r. p. n. e.

Architektura fontanny

Fontanna di Trevi ma imponujące rozmiary, a to wrażenie potęgowane jest dodatkowo przez niewielką powierzchnię placu, na którym się znajduje. Jej długość to 20 metrów, a wysokość – 26 metrów. Zajmuje całą ścianę znajdującego się w tle Palazzo Poli. Jednak to nie okazała forma decyduje o popularności fontanny. Jest szczególnie popularna wśród turystów i ceniona przez historyków sztuki dzięki efektownej kompozycji, którą współtworzą skały i barokowe posągi.

W centralnej części fontanny znajduje się rzeźba Neptuna. Po jego obu stronach stoją postacie trytonów symbolizujące Kastora i Polluksa, patronów jazdy konnej w mitologii rzymskiej. Rydwan, na którym stoi Neptun, jest ciągnięty przez dwa hippokampy (połączenie konia i ryby). Jeden z nich jest spokojny, drugi zaś powstrzymywany jest przez jednego z trytonów. Hippokampy są tutaj symbolem odmiennych stanów morza. Posąg Neptuna otoczony jest statuami, które symbolizują cztery pory roku. Po obu stronach znajdują się alegoryczne postacie Zdrowia i Obfitości. Cała kompozycja jest harmonijna i symetryczna, a jednocześnie pełna barokowej dynamiki.

Ciekawostki

Fontanna di Trevi jest od wielu lat obecna w popkulturze. To tu ma miejsce jedna z najsłynniejszych scen w kinie, kiedy bohaterka „Słodkiego życia” Federico Felliniego grana przez Anitę Ekberg kąpie się nocą w fontannie. Plac z wodotryskiem kilkakrotnie pojawia się także w „Rzymskich wakacjach” z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem.

Wielowiekowa tradycja nakazuje turystom wrzucać monety do wody. Mówi się, że kto wrzuci jedną monetę, powróci do Rzymu, dwie – romans, a trzy – ślub. Dziennie do fontanny wrzuca się około 3 tysięcy euro. Pieniądze te są przeznaczane na potrzeby ubogich mieszkańców Rzymu oraz na renowację zabytków.

Zwiedzanie

Okolice fontanny są zawsze pełne turystów, jednak nie powinno to nikogo zniechęcać do odwiedzenia tego miejsca. Jest ono pełne uroku zarówno w dzień, kiedy przejrzysta woda jest pełna refleksów światła, jak i w nocy, kiedy fontanna jest pięknie oświetlona, a po placu przechadzają się turyści i mieszkańcy. Trzeba pamiętać, że kąpiel w fontannie jest surowo zakazana.

Plac z fontanną znajduje się w ścisłym centrum miasta, w stosunkowo niewielkiej odległości od Schodów Hiszpańskich. Turyści poruszający się komunikacją miejską mogą wysiąść na stacji metra Barberini-Fontana Trevi, położonej około kilometr na północny wschód, lub dostać się w pobliże jednym z autobusów: 52, 53, 61, 63, 71, 95.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Fontanna

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.