Bazylika św. Piotra

Portret użytkownika aborawska
Bazylika Św. Piotra w Rzymie
Bazylika Św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra w Watykanie to jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich, między innymi dlatego, że jest miejscem pochówku papieży. Jej zwiedzanie to jednak nie tylko przeżycie religijne, ale także prawdziwa gratka dla miłośników architektury i historii sztuki. W budowie bazyliki brali bowiem udział wybitni artyści, tacy jak Rafael czy Michał Anioł.

Historia bazyliki

Zgodnie z tradycyjnymi przekazami, bazylika stoi w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, jednego z apostołów, wybranego na pierwszego ziemskiego przywódcę Kościoła. Świątynia powstała tam już w IV wieku, za czasów Konstantyna Wielkiego. W XVI wieku papież Juliusz II podjął decyzję o zburzeniu grożącego zawaleniem budynku i wybudowaniu nowej świątyni. Autorem nowego projektu był Donato Bramante. Budowa rozpoczęła się w 1506 roku, ale sam Bramante nie dożył jej zakończenia. W kolejnych latach jego dzieło kontynuowało kilku artystów, wśród których zdecydowanie największy wpływ na ostateczny kształt bazyliki miał Michał Anioł. Nadał on budowli późnorenesansowy charakter, a jego projekt najbardziej przypominał pierwotną wersję bazyliki zaprojektowaną przez Bramantego. Swoje piętno na architekturze świątyni odcisnął również Carlo Maderno, który zbudował dobrze wszystkim znaną barokową fasadę od strony placu św. Piotra.

Ostatecznie bazylika św. Piotra została konsekrowana przez papieża Urbana VIII w 1626 roku, a więc jej budowa trwała ponad sto lat. Do niedawna był to największy kościół chrześcijański.

Architektura

Bazylika św. Piotra została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. W jego centralnej części, pod kopułą, znajduje się ołtarz papieski, stojący bezpośrednio nad miejscem pochówku świętego Piotra (według badań archeologicznych 7 metrów pod powierzchnią posadzki). Ołtarz jest ozdobiony baldachimem wspartym na charakterystycznych dla baroku skręconych kolumnach. Nad ołtarzem znajduje się kopuła podtrzymywana przez cztery masywne filary. Od wewnętrznej strony jest pokryta mozaikami przedstawiającymi między innymi czterech Ewangelistów.

W absydzie został ustawiony ołtarz zwany Katedrą świętego Piotra. Można tam zobaczyć drewniany tron, na którym według tradycji siedział sam św. Piotr. Ołtarz jest otoczony przez rzeźby przedstawiające Ojców Kościoła.

Z wnętrza kościoła można zejść do Grot Watykańskich, by odwiedzić groby papieży, w tym papieża Jana Pawła II.

Wzdłuż naw bocznych umieszczono kaplice z ołtarzami. W jednej z nich znajduje się Pieta Watykańska, dzieło Michała Anioła.

Wnętrze bazyliki robi duże wrażenie na zwiedzających ze względu na swoje potężne rozmiary. Aby podkreślić skalę budowli, na posadzce w nawie głównej zaznaczono długości innych znanych kościołów na świecie. Jedynym polskim kościołem w tym zestawieniu jest gdańska Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, niemal dwukrotnie krótsza od bazyliki św. Piotra.

Wchodząc do bazyliki, warto jest poświęcić trochę uwagi przedsionkowi. W przeciwieństwie do samej bazyliki, został on zbudowany w stylu barokowym. Nad wejściem znajduje się sala z balkonem, z którego papież wygłasza błogosławieństwo Urbi et Orbi. Fasada jest zwieńczona rzeźbami przestawiającymi 11 apostołów (bez św. Piotra), Jana Chrzciciela oraz Chrystusa. Do wnętrza prowadzi pięcioro drzwi ozdobionych płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia świętego Piotra. Drzwi znajdujące się po prawej stronie to Święta Brama, otwierana tylko podczas Roku Świętego.

Informacje praktyczne

Wstęp do bazyliki jest wolny, podobnie jest z nowszymi grobowcami. Płatne jest tylko wejście na kopułę – 7 euro za wjazd windą i 6 euro za wejście schodami. W bazylice odbywają się msze święte, dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o odpowiednim stroju (zakryte ramiona, długie spodnie lub spódnica).

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Bazylika
Godziny otwarcia: 
kwiecień - wrzesień 7:00-19:00, październik - marzec 7:00-18:00
Nabożeństwa: 
codziennie: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 17:00, niedziela i święta: 9:00, 10:30, 11:30, 12:15, 13:00, 16:00, 17:30

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.