Bazylika św. Pawła za Murami

Portret użytkownika aborawska

Bazylika świętego Pawła za murami powstała w miejscu, gdzie według tradycji został pochowany święty Paweł. To, co obecnie mogą oglądać turyści, jest rekonstrukcją zbudowaną po XIX-wiecznym pożarze, ale mimo to bazylika urzeka gotycką architekturą w otoczeniu zieleni.

Historia

Pierwsza świątynia w tym miejscu została wybudowana w latach 386-440. Zgodnie z tradycją chrześcijańską właśnie tam święta Lucyna pochowała świętego Pawła po tym, jak zmarł męczeńską śmiercią. Pierwsza budowla składała się z pięciu naw i była większa niż ówczesna bazylika św. Piotra. Za czasów papieża Grzegorza Wielkiego nieco ją przebudowano, uzyskując tym samym dostęp do grobowca świętego Piotra.

Bazylika była położona za murem Aureliana, więc nie udało jej się ochronić przed najazdem Saracenów w IX wieku. Po tym wydarzeniu papież Jan VIII otoczył bazylikę i klasztor fortyfikacjami, tworząc w ten sposób miasto Joannispolis.

Największe zniszczenia przyniósł jednak pożar, który wybuchł w 1823 roku podczas remontu dachu. Bazylika, która przetrwała ponad 1400 lat, została doszczętnie zniszczona. Zrekonstruowano ją i otwarto w roku 1840. Było to możliwe dzięki wsparciu wielu państw, między innymi Rosji i Egiptu, które wysłały do Rzymu cenne materiały budowlane, takie jak alabaster i malachit.

Architektura

Do świątyni wchodzi się przez dziedziniec otoczony kolumnadą. XX-wieczne drzwi wejściowe zawierają fragmenty oryginalnych drzwi z 1070 roku. Po prawej stronie znajduje się Święta Brama, otwierana tylko podczas lat jubileuszowych. Przedsionek udekorowany jest mozaikami oraz rzeźbami czterech proroków. Fasadę wieńczy mozaika przedstawiająca Chrystusa na tronie, ze świętymi Piotrem i Pawłem u boku.

Obecna bazylika, podobnie jak oryginał, jest podzielona na pięć naw. Nawy rozdzielone są kolumnami. Szczególnie ważnym miejscem jest grób świętego Pawła ozdobiony gotyckim baldachimem z XIII wieku.

Mimo poważnych zniszczeń, jakich dokonał pożar w XIX wieku, w bazylice wciąż znajdują się pewne elementy świątyni stojącej w tym miejscu od IV wieku. Zachował się fragment absydy z łukiem triumfalnym pokrytym oryginalnymi mozaikami. W kaplicy Najświętszego Sakramentu można zobaczyć krucyfiks z XIII wieku oraz posąg świętego Pawła noszący ślady pożaru.

Na południe od transeptu znajduje się krużganek klasztorny, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych krużganków. Dziedziniec jest otoczony kolumienkami o różnych kształtach i obfituje w zieleń.

Informacje praktyczne

Wstęp do świątyni jest bezpłatny. Na miejsce można dojechać linią metra B, stacja Basilica San Paolo.

Dodatkowe szczegóły
Typ miejsca: 
Bazylika
Godziny otwarcia: 
7:00-19:00
Nabożeństwa: 
codziennie: 7:00, 8:00, 9:00, 10:30, 18:00, dodatkowo w niedzielę: 12:30