Metro w Rzymie

Portret użytkownika aborawska

Co prawda Rzym najlepiej zwiedza się na piechotę, bo tylko wtedy można poznać urok jego wąskich uliczek i zabytkowych budynków, jednak takie zwiedzanie może być męczące. Są sytuacje, gdy lepiej i wygodniej jest skorzystać z komunikacji miejskiej, tym bardziej, że jest ona dobrze rozwinięta. Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście metro.

Linie metra

Rzym posiada dwie linie metra: A (pomarańczowa) i B (niebieska). Trzecia linia – B1 w północnej części miasta – jest obecnie w budowie. Linie zbiegają się na stacji przesiadkowej w centrum miasta – Termini. Tam również łączą się z liniami kolejki naziemnej, uzupełniającej linie metra podziemnego. Metro kursuje od godziny 5:30 rano do 23:30, a w weekendy do 1:30. Pociągi odjeżdżają co 5-10 minut. Stacje można łatwo dostrzec z poziomu ulicy. Są oznaczone czerwonymi tablicami z białą literą M.

Ceny i rodzaje biletów

Bilet jednorazowy na przejazd komunikacją miejską kosztuje 1 euro. Można z niego korzystać przez 75 minut od skasowania. Jeśli zamierzamy jeździć metrem kilkakrotnie w ciągu dnia, to znacznie bardziej opłacalny będzie bilet jednodniowy w cenie 4 euro. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to bilet 24-godzinny. Obowiązuje od momentu skasowania do północy danego dnia. Inne rodzaje biletów to bilety 3- lub 7-dniowe, kosztujące odpowiednio 11 i 16 euro. Bilety można kupić w kasach na stacjach metra lub w biletomatach.

Rzymskie metro dla turystów

Poruszając się metrem w Rzymie, warto przyswoić sobie kilka nazw stacji znajdujących się w pobliżu ważnych zabytków i innych atrakcji. Te stacje to między innymi: Basilica san Paolo (linia B, niebieska) w okolicy bazyliki świętego Pawła za Murami, Colosseo (linia B) przy Koloseum i Forum Romanum. Wysiadając na stacji San Giovanni (linia A, pomarańczowa) bez problemu dotrzemy do bazyliki św. Jana na Lateranie. Do zabytków Watykanu najłatwiej z kolei trafić wysiadając na stacji linii A – Ottaviano.